VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ

Veteriner Hekim Ahmet Şefik Kolaylı'yının Mezarını Sağlamlaştırdık

ayın meslektaşlarım; yaşanmışlıklara saygı duymak ve ebediyete intikal etmiş meslek büyüklerimize sahip çıkmak boynumuzun borcu.

Ahmet Şefik Kolaylı; Veteriner Hekimler Derneğimizin kurucu 5 üyesinden birisidir. Bugünkü adıyla; Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü olan Türkiye’nin en önemli Bakteriyoloji Laboratuvarının kurucusudur.

Balkan Savaşı sırasında askerlerimiz açlık çekerken, sığır vebalı sığırların kesilmesini ve kavurma yapılarak askerlere yedirilmesini önerir. Bu önerisi reddedilince, komutanlarına, eti yiyen askerlerden biri dahi hastalanırsa kendisini kurşuna dizmelerini söylecek kadar vatanperver bir bilimadamıdır. Sığır vebası başta olmak üzere , tavuk kolerası aşısı , antraks teşhisi, çiçek aşısı, Anadolu keçilerinin pleura-pneumonisi konularında çalışmaları olan ve Mareşal Fevzi Çakmak’a “Eğer Türk veteriner hekimleri olmasaydı istiklalimizi kazanamayacaktık” sözünü söyleten meslek büyüklerimizden birisidir. 71. Dönem Veteriner Hekimler Derneği, bir vefa örneği ile, 2019 yılında, Cebeci Asri mezarlığında, ebedi istirahatgahında yatmakta olan Ahmet Şefik Kolaylı’nın mezar bakımını yaptırmıştı. 72. Dönem yönetimi olarak bizler de aradan geçen 3 yıl zarfında, solan mezar taşı yazısını yeniletip, gevşeme sorunu olduğunu tespit ettiğimiz mermer bakımını yaptırdık. Sağlamlaştırdık. Ruhuna esenlikler dileriz.