VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresine Derneğimiz Adına Prof.Dr.Hazım Gökçen Katıldı


İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmaları kapsamında düzenlenen uzman toplantılarına Veteriner Hekimler Derneği olarak davet edilerek, katkı sağladık. İkinci uzman toplantısı olan “Doğamıza Dönüyoruz” toplantısı, 20.01.2023 tarihinde İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi'nde (İZTAM) düzenlendi. Veteriner Hekimler Derneğimiz adına Prof. Dr. Hazım Gökçen, uzman olarak bu tarihi toplantıya iştirak etti.

Katılımcılar, daha önce paydaş buluşmaları sırasında hazırlanan işçi, çiftçi, sanayici-tüccar-esnaf deklarasyonlarını kendi uzmanlık alanlarınca değerlendirerek görüş ve önerilerini paylaştı. İkinci uzman toplantısı olan “Doğamıza Dönüyoruz” toplantısına Türkiye’nin pek çok yerinden iklim krizi, ekoloji ve doğayla uyumlu kalkınma konularında çalışan birçok akademisyen ve uzman katıldı.Toplantıda Veteriner Hekim olarak tek katılımcı olan Sayın Prof.Dr. Hazım Gökçen; daha önceki toplantılar neticesinde basında paylaşılan ve hayvancılık konusuna gerekli önemin verilmediğini düşündüğümüz  “Çiftçi Buluşması” deklarasyonundaki eksikliklere değinerek, mesleğimizi ilgilendiren ve hayvancılıkta son derece önem taşıyan saptamaları kayda  geçirdi. Değerli hocamız Sn. Prof. Dr. Hazım Gökçen’e teşekkür ediyoruz.

 TOPLANTIYA İLİŞKİN AYRINTILAR

 Kongrenin birinci aşamasındaki Çiftçi, İşçi ve Sanayici-Tüccar-Esnaf Buluşmaları sonucunda hazırlanan sonuç metinleri kamuoyuyla paylaşılmıştı. İkinci aşamayı oluşturan Uzman Toplantıları ise Şubat ayının ilk haftasına kadar devam edecek. Uzman Toplantıları, ‘Döngüsel kültür’ kavramının ayaklarını oluşturan birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve gelecekle uyum başlıklarını taşıyacak. 20 Ocak’ta “Doğamıza Dönüyoruz” toplantısı yapıldı. 25 Ocak’ta “Geçmişimizi Anlıyoruz”, 4 Şubat’ta “Geleceği Görüyoruz” başlıklı uzman toplantıları yapılacak.

 Uzman Toplantılarının ardından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak. Kongre sonuçlarının ülkemiz ve mesleğimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

 “Doğamıza Dönüyoruz” başlıklı uzman toplantısına katılanlar;

 Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı, Dr. Baran Bozoğlu, Dr. Belgin Bahar, Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu, Dağhan Mehmet Yazıcı, Dicle Tuba Kılıç, Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Dr. Erhan Ekmen, Ertuğrul Barka, Prof. Dr. Fikret Adaman, Gamze Çelikyılmaz, Gökmen Argun, Prof. Dr. Halim Orta, Prof. Dr. Hazım Gökçen, Dr. Hikmet Öztürk, Hülya Türkmenoğlu, Hüsrev Özkara, Dr. İlker Kahraman, Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu, Kübra Sultan Yüzüncüyıl, Prof. Dr. Levent Kurnaz, M. Levent Artüz, Doç. Dr. Meneviş Uzbay, Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu, Prof. Dr. Murat Türkeş, Prof. Dr. Murad Yercan, Nuri Özbağdatlı, Dr. Özcan Türkoğlu, Özcan Yüksek, Özer Akdemir, Ruhisu Can Al, Dr. Selin Özokcu, Şehadet Çitil, Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Umut Dilsiz, Yasemen Bilgili, Yunus Arıkan, Yusuf Yavuz katıldı.